online výuka
výuka

Prokrastinace a jak ji řešit?

Tento článek se zaměřuje na boj s prokrastinací, jež často stojí v cestě při plnění povinností. Někdy se zdá, že máme víc než dost času, ale najednou se ocitneme ponořeni do činností, které nám nejen nepomáhají, ale odvádějí nás od důležitých úkolů. V tomto článku naleznete užitečné tipy a strategie, které pomohou v boji s prokrastinací a zlepší vaši produktivitu.

8. 12. 2023| Š. S. Liška, P. Sklenařík
Mollie Sivaram Yubcnxaa3h8 Unsplash

Tento článek píšu noc před dnem odevzdání a sleduji při práci anime. Už z toho lze poznat, že k tomuto tématu mám co říct. Prokrastinace je nepřítelem každého člověka s povinnostmi. Máme něco na práci, ale místo toho děláme věci absolutně nepřínosné nám nebo společnosti. Může to být hraní her, sledování videí nebo prostě jen čumění do zdi. Forem je mnoho a řešení málo. Proto jsem se rozhodl sepsat pár tipů, co jsem vyslechl od přátel, spolužáků a blízkých.

  1. Přiznejte si to

Prokrastinuje každý a je to normální. Není možné být 100 % času produktivní. Problém však nastává, když si neuvědomujeme, že právě prokrastinujeme. Můžeme se tak u těchto zbytečných záležitostí zaseknout na několik hodin a na práci pak nezbyde čas. 

Zkuste se uprostřed jakékoliv činnosti pozastavit a uvědomit si, co vlastně děláte, jestli je to přínosné a jestli jste neměli dělat náhodou něco jiného. (Pokud tento článek čtete a máte nějaké nedodělané úkoly, špinavé prádlo nebo nádobí v pokoji, toto je znamení přímo pro vás.)

      2. Stanovte si cíle a limity

Hraní her pozdě do noci není zdravé, avšak to stejné platí i pro úkoly a domácí práce. Dejte si na jeden úkol třeba 30 minut čistého času, za tuto dobu nedělejte nic jiného a soustřeďte se pouze na daný cíl.

      3. Zbavte se rozptýlení

Produktivitu snižují převážně venkovní faktory. Vypněte si oznámení, zavřete si dveře, dejte si do sluchátek ideálně klidnou hudbu bez textu, vypněte jiné aplikace a webová okna, které na práci nepotřebujete. Prostě si vytvořte ideální pracovní podmínky.

      4. Pracujte ve skupině

Ve dvou se to lépe táhne, můžete dělat stejný úkol dvakrát tak efektivně, nebo můžete mít jen polovinu práce a komplic spáchá tu druhou. Také vás může zase srovnat, když budete odbíhat od tématu. Hlavní je najít někoho, s kým se dobře pracuje a rozumíte si.

      5. Dejte si pauzu

Pozornost člověka trvá zhruba 30 minut. Těchto 30 minut pozornosti můžete doplnit krátkou přestávkou (5-10 minut). Při přestávce se však nevěnujte věcem, které by vás mohly zase rozptýlit. Pro vlastní dobro jen poslouchejte hudbu a ležte v posteli. Po zazvonění budíku však opět všechno vypněte a vraťte se k práci.

(Foto: Mollie Sivaram, Unsplash)