Ateliér Rusko a jeho potenciál

Právě jsme dokončili další ateliérové období a my se s vámi podělíme o ateliér zaměřený na Rusko a jeho historii i současnost. Podíváme se i na osobnosti žijící v České republice, které jsou podstatné v rámci Ruska a jež jsme zamýšleli jako hosty ateliéru.

5. 6. 2024| Šimon Samuel Liška a Tereza Švestková
Nico Smit Ookpy0kvvnk Unsplash

Ateliér plný informací ohledně Ruska byl zaměřený na samotný počátek ruského národa, kdy se bavíme o Kyjevské Rusi, Romanovcích, carském Rusku či obdobím Sovětského svazu za dob Lenina, Stalina až po samotného Gorbačova a rozpad SSSR. Pozornost jsme věnovali i současnému Rusku, geopolitickým otázkám, válečným konfliktum (viz válka na Ukrajině), hybridní válce či Putinově vzestupu a možnému pádu. i Tyto tematické celky jsme rozdělili do pěti dnů, každá skupina studentů si pro ostatní připravila program pro daný den. Naše očekávání však zahrnovalo i řadu hostů, kteří mají co říct k otázkám ohledně Ruské federace a historie jeho území. Bohužel v rámci tak složitého a obsáhlého tématu jsme na hosty nenašli prostor a čas . Proto bychom chtěli tímto článkem alespoň vytvořit malé vzdělávací okénko a podělit se o to, jací hosti jsou pro naší školu v těchto otázkách relevantní a kým vlastně jsou.

Celkově jsme zamýšleli pět známých osobností - od ředitelky Akademie ČTK Martiny Vašíčkové přes novinářku Petru Procházkovou a zpravodaje Karla Rožánka až po populárně naučný obsah od youtubera a politologa Timofeye Kozhukhova ‘’Debatní deník’’ či významného českého diplomata a bývalého velvyslance Petra Koláře.

Petr Kolář je jedním z nejvýznamnějších českých diplomatů s bohatými zahraničními zkušenostmi, které začínají rokem 1993, kdy pracoval pro Ministerstvo zahraničních věcí. Znalosti pana Koláře jakožto velvyslance sahají od zastupování České republiky ve Švédsku, Irsku a Spojených státech až po samotné zmíněné Rusko. Petr Kolář je pro nás stále hostem, o kterého bychom měli zájem, a doufáme, že až se naskytne příště další tematická příležitost, že čas, program a ochota nám bude nakloněna a dočkáme se hosta třeba i v příštím školním roce.

Timofey Kozhukhov je autorem YouTube kanálu Debatní deník, který v poslední době stále roste v povědomí české a slovenské scény. Původně pochází z Ruské federace odkud se však v brzkém věku přestěhoval s rodiči do České republiky. Je vystudovaný v oboru filozofie, politologie a ekonomiky na britské univerzitě ‘’University College London’’. Je také mistrem světa v debatní soutěži International Public Policy Forum. Jeho YouTube tvorba se převážně zaměřuje na debaty s veřejností, kterými se snaží dostávat do povědomí důležité otázky, často zábavnou formou jako například ‘’Změň můj názor’’. Věnuje se i debatování o velmi kontroverzních tématech s lidmi zastávajícími určité extremistické názory. Často zastává kontroverzní stanoviska například ohledně legalizace všech drog či zrušení povinné školní docházky.

Dalším důležitým hostem, kterého jsme v našem ateliéru chtěli uvítat, je již zmíněná Petra Procházková, která se působila jako žurnalistika v i Ruské federaci a nyní je hrdou autorkou nové knihy “Cesta Rusů k válce”, která představuje rozhovory s Rusy a hledá odpovědi na otázky jako například, zda má dnes ještě smysl mluvit s Rusy.

Doufáme, že jsme tímto článkem přiblížili ostatním náš ateliér Rusko a poukázali na významné osobnosti a snad i inspirovali k dalšímu samostudiu v této oblasti, ať už formou studia o Rusku a jeho historii, nebo pouze shlédnutím obsahu právě třeba Debatního deníku.

(F(Foto: Nico Smit, Unsplash)