Studuje se v oboru Gymnázium, nicméně jako každá Scioškola se zaměřujeme především na rozvoj kompetencí studenta a je naší snahou poskytnout studentovi co největší prostor pro studium v oblasti, která jej zajímá. “Státní” maturita bude probíhat standardně z českého jazyka, a dle výběru, z cizího jazyka nebo matematiky. Školní maturitu plánujeme ve formě ročníkové práce, kdy si student vybírá téma podle vlastní volby. Může tak být skvělou přípravou na vysokou školu.
Školné je 7.600 Kč měsíčně (10 měsíců). V průběhu roku je dále potřeba hradit náklady na expedice. Snažíme se, aby tyto výjezdy byly nízkonákladové, a aby se náklady na jeden výjezd pohybovaly okolo 2 tisíc korun, někdy více, někdy méně. V součtu za celý rok okolo 25 000 Kč.
Snažíme se studenty zapojit do činností spojených s chodem školy. Vybízíme studenty, aby se zapojili do správy webových stránek, sociálních sítí, tvorby rozvrhu, rozhodování o provozním rozpočtu školy, vyřizování školní korespondence s veřejností a v neposlední řadě do plánování a přípravy expedic.
Počítač nebo notebook (tablet, nebo mobil na některé věci nestačí) s funkčním mikrofonem, reproduktory a kamerou. Speciální software není potřeba, využíváme v základu nástroje od Googlu, případně další neplacené webové aplikace. Úskalím může být nestabilní, nebo slabé připojení. Funkční minimum je kolem 20 Mbit/s, ale doporučujeme rychlejší. Google nástroje a zejména různé sdílené dokumenty jsou relativně náročné na operační paměť počítače, funkční minimum je dnes již běžné, tj. 4 GB RAM, doporučujeme spíš 8 GB RAM.
Všechno se naučíš, pro začátek stačí úplné uživatelské základy: samostatně nastartovat počítač, přihlásit se do Google účtu, orientovat se na běžných webových stránkách a při běžné práci s webem.
Hlavní důraz klademe na angličtinu. Máme v týmu Expediční školy jako externistu rodilého mluvčího. Obecně se snažíme cizí jazyky co nejvíce integrovat do celé výuky, ať už metodou CLIL (metoda, kdy dochází k propojení jazykové výuky a vyučovaného předmětu), či přirozenou prací s anglickými zdroji. K tomu každý týden počítáme s hodinami “klasické” angličtiny.
Přechod hor s batohem na zádech, pobyt v chatkách či horské boudě, společný týden ve městě s návštěvou památek a kulturních akcí, sjíždění řeky a možná i nějaký výjezd do zahraničí. Na expedicích nás čeká nejenom fyzický pohyb, ale také třeba mikroskopování nebo fyzikální pokusy, kurz první pomoci, návštěva firem, institucí, setkání se zajímavými lidmi a mnohé další. Zkrátka se snažíme uplatnit nabytou teorii v praxi a v terénu.
Základní výbava: pevná obuv, teplý spacák, karimatka, kvalitní batoh, čelovka, pláštěnka, nebo nepromokavá bunda a oblečení na pobyt venku.
Expedice jsou nedílnou součástí výuky a účast na nich je povinná jako na ostatní výuce. Nejenom pro výuku, ale i pro dobré fungování kolektivu je důležité, aby se student účastnil expedic co v největším rozsahu, který mu zdravotní stav a situace umožňují.
Snažíme se, aby expedice byly nízkonákladové a aby se náklady na jeden výjezd pohybovaly okolo 2,5 tisíce korun, někdy více, někdy méně. V součtu za celý rok okolo 25 000 Kč.
Jezdíme na velké, společné expedice pro celou školu (cca dvakrát do roka), ale především na expedice v menších skupinách, kde si studenti volí expedici podle svého výběru. Na volbě destinace i náplni expedic se studenti podílí významnou měrou a často je plánují a organizují.
Sraz je vždy podle domluvy. Někteří vyrážejí z Prahy, někteří z Ostravy. Snažíme se vyjít s místem srazu studentům a rodičům vstříc, ale vzhledem k tomu, že studenti už jsou většinou dospělí, tak i toto plánování necháváme v co největší míře na nich.
Přesná délka výjezdu se odvíjí od konkrétní expedice. Většinou plánujeme expedice nejčastěji na 5 dní od pondělí do pátku, někdy dokonce na 7, někdy jen na 4.
Jsme rádi, když místo a cíl expedice vymyslí studenti a my jim k tomu poskytneme plnou podporu. Naším úkolem je pak podpořit co v nejširší míře vzdělávací rozměr expedice a dohlížet na bezpečné prostředí.