Vesmírná odysea... místo wi-fi máme sci-fi

Je za námi říjnová expedice a tu tvořil intenzivní zážitkový kurz v Rychlebských horách. Místo bez pokrytí signálem, daleko od výdobytků civilizace vybízelo k tomu, abychom si “hráli” na to, že cestujeme prostorem i časem a objevujeme vesmír. Ten vnější i ten, který má každý z nás hluboko ukrytý v sobě. Byla to jedna z našich prvních představ o tom, jak by také mohly expedice probíhat. Zcela off-line a zážitkově.

25. 10. 2021| Martin
dutohlávky

Co do toho vložíš, to si z toho vezmeš

… sdílí jedna ze studentek v reflexi. Přiléhavé. Nabízené aktivity jsou příležitostí ke vzdělání, sebereflexi i k humoru. Každému to sedí jiným způsobem. Přesto je velmi patrné, že naše nesourodá skupina pomalu a jistě zraje a stmeluje se.

Výčet z programu

Putování “zónou” inspirované společně zhlédnutým filmem A. Tarkovského Stalker

Stopy života a klasifikace životních forem

Komunikace s cizincem, který hovoří neznámým jazykem

Snaha o záchranu života při jaderné havárii

Šifrování s využitím genetického kódu

Odhad délky a plochy v terénu

Poslech zahraničních rádiových stanic ve snaze o rozluštění obsahu informací

Úpolové a šifrovací hry

Společné vaření a péče o prostředí chaty

Našim cílem bylo zprostředkovat studentům taje a krásy zážitkové pedagogiky, pocítit radost ze společné výzvy, dobře se pobavit a integrovat nové studenty. Dle zpětných vazeb se nám to podařilo v míře vrchovaté:

“Neumím si představit, že by ve staré škole mí spolužáci dobrovolně podstoupili takové výzvy. Tady nejenže do toho jdou všichni naplno, ale ještě je u toho spousta srandy...”

“Užívám si jak dokážete odhadnout míru rizika, ze nás to přinutí se hecnout, ale zároveň se stále cítíme bezpečně…”

“Nejvíc se těším na vanu a půjdu spát…”

Expedice inspirovaná vědecko-fantastickým světem a zároveň zasazená do syrové krajiny podzimních hor dopřává studentům poznat, jaké je to projít se lesem před svítáním, nořit se do chladného jezera při východu slunce, využívat les a vše co nabízí ke studiu, práci i k hrám. Týden odpojeni od vnějšího světa informací, statusů a tweetů určitě znamená nový pohled na svět okolo.

Příští expedice míří za kulturou do stověžaté Prahy. Měníme kongo, kanady a khaki kabát za tesil, silon a motýlky.