Příběhy moderního umění

V průběhu prvního kurzového období tohoto školního roku jsme se ponořili do fascinujícího světa moderního umění. V rámci kurzu jsme se nejen učili o uměleckých směrech, ale také sdíleli své vlastní myšlenky a obdivovali práce impresionistů, jako jsou Édouard Manet, Claude Monet a další. Pro všechny milovníky umění a tvůrčích duší byl tento kurz zážitkem, plným inspirace a zajímavých diskuzí.

14. 1. 2024| Freya H. , Tereza Š. , Šimon S. L.
Freya

První kurzové období tohoto školního roku nás potěšilo neuvěřitelně zajímavým kurzem, který rozhodně stojí za vaši pozornost. Sice ještě v době napsáni tohoto článku probíhá, ale už teď o něm máme co říct.

Hned na začátku, v první asynchronní práci, jsme měli  možnost zkusit tzv. živé obrazy. Přenést do reality obraz z období moderny nebylo vůbec jednoduché, ale velmi zábavné. Pro inspiraci jsem osobně využívala Google Arts & Culture, kde se dá najít malbu podle autora, barvy a mnohých dalších kritérií.

Věděli jste, že obyčejný pisoár porušil staleté kánony a stal se skutečným uměleckým dílem? Přesně tak, protože ”ready-made“ socha ”Fontána“ od Marcela Duchampa se stala v roce 1917 senzací ve světě umění. Podle něj, prohlásí-li umělec něco za umělecké dílo, daný předmět zasadí do nového kontextu a dá mu nový význam, objekt se uměleckým dílem automatický stane.

V úkolu jsme se měli podělit o své myšlenky na toto téma a zároveň jsme se měli zeptat lidí z našeho okolí, které umělecké dílo nebo umělec se jim líbí nejvíce a proč.

V hodinách studenty vždy provází zajímavá a pestrá prezentace, na kterou je příjemné se dívat. Téměř vždy se také rozdělíme do skupinek, ve kterých plníme nějaké úkoly nebo sdílíme myšlenky. A pokud něčemu nerozumíme nebo potřebujeme pomoc, průvodkyně Lucka, která tento kurz vede, nám vždy ráda pomůže.

Dokument ”Skandální impresionisté“ pojednává o tom, jak se samotný impresionismus vyvíjel a proč byl tento umělecký směr ve své době tolik neformální. Kromě toho se dozvíme o životních osudech umělců jako Édouard Manet, Claude Monet, Berthe Morisotová, Edgar Degas, Auguste Renoir a Paul Cézanne.

Myslím, že tento kurz je ideální pro milovníky umění a ty, kteří obecně rádi tvoří. V loňském roce proběhl celý cyklus tří kurzů s názvem ”Dějiny umění“, takže doufejme, že i tento kurz bude mít své pokračování.

Freya Hubarieva