Novoroční předsevzetí a jejich místo ve studentském životě: Jak je můžeme efektivně plnit?

Nový rok je časem nových začátků a příležitostí pro zlepšení. Pro mnoho středoškoláků to znamená vytváření novoročních předsevzetí. Tyto sliby se samy o sobě týkají různých aspektů života, od akademických úspěchů po osobní rozvoj. Nicméně, kolikrát jsme si stanovili cíle a nedokázali jich dosáhnout? Jak můžeme efektivně naplňovat svá novoroční předsevzetí a integrovat je do náročného studentského života?

30. 12. 2023| Tereza Š. , Šimon S. Š.
Ian Schneider Paykyb 8Er8 Unsplash

Jak se poprat se stanovením předsevzetí?

Prvním krokem a možná tím nejdůležitějším k úspěšnému naplnění novoročních předsevzetí je stanovení reálných a dosažitelných cílů. Místo abychom si kladli obecné a nekonkrétní cíle, měli bychom se zaměřit na specifické a měřitelné úkoly. Namísto "zlepšit se ve škole" si můžeme říct "nesplnit dané pololetí na povolené minimum 70%, ale získat vyznamenání". Takový konkrétní cíl nám poskytuje jasný směr a motivaci k dosažení výsledků.

Dalším důležitým aspektem je realističnost našich cílů. Postavit si příliš vysoké mety může vést k frustraci a zklamání. Je důležité brát v úvahu naše schopnosti, aktuální povinnosti a časové možnosti. Pokud máme hustý rozvrh a mnoho školních povinností, je vhodné si klást realistické cíle, které budeme schopni dosáhnout bez přehánění.

Jak ale naplnit svá očekávání?

Plánování hraje klíčovou roli při dosahování novoročních předsevzetí. Vytvořte si pevný plán, který vám pomůže sledovat váš pokrok a bude vás motivovat. Nastavte si krátkodobé a dlouhodobé cíle a rozdělte je do menších úkolů, abyste měli jasný přehled o tom, co je třeba udělat. Plnění menších úkolů, člověka nabije motivací a zvyšuje tedy i šanci, že splníme své větší cíle. Plánování může zahrnovat i časový harmonogram, kde si přidělíte specifické časové úseky na práci na svých cílech, vytvoříte si tak deadline, který je třeba dodržet a danou činnost nebudete neustále odkládat.

Vytrvalost je dalším klíčovým prvkem úspěchu při plnění novoročních předsevzetí. Život středoškoláka bývá často chaotický, plný různých rozptýlení, a proto je důležité zůstat vytrvalý ve svém úsilí. Vytrvalost znamená dodržovat námi nastavené úkoly a jejich deadliny i přes překážky a nepříjemnosti, které ve středoškolském životě mohou nastat. Nakonec každý pokus, i když neúspěšný, je možnost k poučení se z vlastních chyb a příště najít cestu jak úkol a následně svůj cíl splnit.

Dalším důležitým bodem pro efektivní plnění předsevzetí je zapojení se do společného úsilí s ostatními. Přeci jenom, ve dvou se to lépe táhne. Můžete vytvořit skupinu s přáteli nebo spolužáky, kteří mají podobné cíle. Společné úsilí a vzájemná podpora mohou výrazně zvýšit vaši motivaci a pomoci vám překonat obtíže. Kdo by chtěl nesplnit své předsevzetí, když všichni dobře vědí jaké je a sami na podobném pracují?

Je přece potřeba se pořádně odměnit po těžké práci, no ne?

Cesta k dosažení větších cílů je často dlouhá a náročná. Proto není od věci si po cestě dopřávat odměny za dosažené malé úspěchy. Odměňte se za každý krok správným směrem, což nejenže posílí vaši motivaci, ale také vytvoří pozitivní spojení mezi prací a odměnou. Jedná se o lehkou matematiku, práce = úsilí = “nechce se mi”, avšak pokud do celé rovnice přidáme ještě aspekt odměny, výsledek je naprosto jiný, tedy, práce = úsilí = odměna = “pojďme do toho”. Spojením nějaké činnosti, která je pro nás náročná nebo nás nebaví s pozitivním vjemem, jako je například naše oblíbená svačina nebo hra, se zvyšuje šance, že následná činnost se pro nás stane rutinou a ještě nás bude bavit.

Závěr

Naplňování novoročních předsevzetí ve studentském životě vyžaduje nejen pevnou vůli, ale také efektivní strategie a plánování. Stanovení reálných cílů, pevný plán, vytrvalost, spolupráce s ostatními a občas nějaká ta odměna jsou klíčové prvky úspěchu. Přeměňte svá předsevzetí na skutečnost tím, že se zaměříte na konkrétní kroky a menší cíle. Nový rok může být začátkem nového a zlepšeného já, a vy máte možnost toho dosáhnout.

Sledujte svůj pokrok, oslavujte malé úspěchy a buďte trpěliví sami k sobě. Nyní, když víte, jak přistoupit k plnění svých novoročních předsevzetí, jděte do toho s odhodláním a věřte, že můžete dosáhnout toho, co jste si stanovili.

Šimon a Teri

(Foto: Ian Schneider, Unsplash)